fbpx

thERBN

Sledujte projekt #thERBN aj na sociálnych sieťach:

Názov projektu: Tematická európska sieť pre vidiecke biohospodárstvo

Akronym: thERBN

Program: Horizont Európa

Trvanie projektu: 01/2025 – 12/2027

Koordinátor projektu: UNIVERSITEIT GENT (Belgicko)

Link: coming soon

Projekt thERBN sa zameriava na vytvorenie tematickej siete viacerých aktérov v celej Európe na preklenutie priepasti medzi existujúcimi riešeniami v oblasti biohospodárstva a potrebami malých farmárov a lesníkov. Riešením najnaliehavejších výziev pri manažmente biologických vedľajších produktov a rezíduí projekt identifikuje inovatívne riešenia, vytvorí prakticky orientované znalostné materiály a zabezpečí ich dostupnosť prostredníctvom platforiem, ako je EU-Farmbook. Sieť prepojí odborníkov z praxe, výskumníkov, poradcov a tvorcov politík a podporí spoluprácu pre udržateľné obehové biohospodárstvo.

Projekt spája 18 organizácií z 12 krajín vrátane biohospodárskych klastrov, výskumných inštitúcií, poradných orgánov a vidieckych sietí.

Hlavným cieľom projektu je posilniť malé vidiecke farmy a lesníkov pri prechode na udržateľné a klimaticky neutrálne operácie uľahčením prijatia inovatívnych postupov obehového biohospodárstva. Tento projekt posilní zdieľanie znalostí, zníži fragmentáciu inovácií a podporí ciele EÚ v oblasti klímy a udržateľnosti.

Medzi hlavné aktivity projektu patrí:

  • Vykonávanie dôkladného posúdenia naliehavých výziev, ktorým čelia poľnohospodári a lesníci pri riadení biologických zdrojov.
  • Zapájanie zainteresovaných strán, vývoj  materiálov, ktoré sa týkajú vedeckých poznatkov, inovácií a úspešných postupov do užívateľsky zrozumiteľných formátov.
  • Šírenie povedomia prostredníctvom platforiem EÚ, ako je EU-Farmbook a sieť CAP, doplnená platformou ERBN, čím sa zabezpečí viacjazyčný prístup.
  • Organizácia národných a celoeurópskych demonštračných dní s cieľom predviesť osvedčené postupy.
  • Poskytovanie cielených školení pre poradcov a sprostredkovateľov inovácií.
european-union-gee294d5f1_1280

This project has received funding from the European Union’s Horizon Europe Research and innovation programme under grant agreement No. 101182955.