Názov projektu: Posilnenie krajín strednej a východnej Európy v rozvoji stratégií obehového biohospodárstva a vypracovaní akčných plánov
Akronym: CEE2ACT
Program: Horizont Európa
Trvanie projektu: 09/2022 – 08/2025
Koordinátor projektu: Geonardo Environmental Technologies, Maďarsko
Link: https://www.cee2act.eu/
Biohospodárstvo predstavuje jednu zo siedmich kľúčových ciest na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050 v rámci európskej Zelenej dohody. Aktualizácia stratégie EÚ pre biohospodárstvo z roku 2018 zdôraznila význam rozvoja národných stratégií a akčných plánov biohospodárstva na zavedenie udržateľného a obehového biohospodárstva v celej Európe, pričom sa zohľadnia hospodárske, sociálne a environmentálne aspekty.
V súlade s tým je cieľom projektu podporiť 10 krajín strednej a východnej Európy v rozvoji ich biohospodárskych stratégií a to prostredníctvom transferu znalostí z krajín s vyspelejšou biohospodárskou politikou. Využitím inovatívnych riadiacich modelov by sa mal dosiahnuť prenos kvalitnejších informácií a tým aj lepšie rozhodovacie procesy, spoločenská angažovanosť a využívanie inovácií pri prechode krajín na obehové biohospodárstvo. Krajiny strednej a východnej Európy sú v projekte zastúpené Bulharskom, Chorvátskom, Českou republikou, Gréckom, Maďarskom, Poľskom, Rumunskom, Srbskom, Slovenskom a Slovinskom. Dlhoročné skúsenosti do projektu prinášajú Rakúsko, Belgicko, Fínsko, Nemecko, Španielsko, Švédsko a Holandsko. Uvedených 17 krajín spolu tvorí projektové konzorcium.
Projekt vytvorí súbor národných plánov (roadmaps) biohospodárskych stratégií v cieľových krajinách, včítane konkrétnych akčných plánov, ktoré budú výsledkom participatívneho prístupu zdola nahor. Tieto plány zosúladia záväzky a ambície sektorov biohospodárstva a budú základom národnej politiky, ktorú by mali príslušné orgány prijať ako oficiálnu stratégiu. V rámci projektu budú zriadené národné centrá biohospodárstva; tie by mali zabezpečiť udržateľnosť projektu vo forme lepších a informovaných rozhodovacích procesov, využívajúcich spoločenskú angažovanosť a inovácie.
Projekt má ambíciu podporiť tvorbu národných plánov (roadmaps) pre tvorbu biohospodárskych stratégií v cieľových krajinách, včítane konkrétnych akčných plánov, ktoré budú výsledkom participatívneho prístupu zdola nahor. Tieto plány by mali slúžiť ako návody a odporúčania pre národnú politiku v oblasti biohospodárstva, pričom zohľadnia silné a slabé stránky každej krajiny a národné špecifiká.
V rámci projektu budú zriadené národné centrá biohospodárstva (bio-hubs), ktoré by mali zabezpečiť udržateľnosť projektu vo forme prenosu kvalitnejších informácií a budovania lepších rozhodovacích procesov, využívajúcich spoločenskú angažovanosť a inovácie. Zároveň budú budovať užšie prepojenia medzi aktérmi verejných inštitúcií, súkromného sektora, priemyslu, malých a stredných podnikateľov, výskumu a mimovládnych organizácií.
Úvodné stretnutie projektu sa uskutočnilo v septembri 2022 v Budapešti a už v priebehu roka 2022 sa naplno rozbehli jednotlivé projektové aktivity.
______________________________________________
Panelové diskusie s odborníkmi, podnikateľmi a výskumníkmi, ktorí na konkrétnych príkladoch prezentovali možnosti podpory výskumu a inovácií v oblasti biohospodárstva a podnikania na Slovensku.
Predstavili sme vám medzinárodné projekty BOOST4BIOEAST a CEE2ACT, ktoré spájajú expertov, odborníkov na tvorbu a implementáciu politík súvisiacich s agropotravinárskym sektorom, biohospodárstvom a obehovou ekonomikou.
Workshop prilákal mladých ľudí, študentov, ľudí na začiatku profesionálnej kariéry a všetkých s inovatívnym myslením, ktorých zaujíma téma biohospodárstva a obehovej ekonomiky. Aktívnych účastníkov chceme zapojiť do tvorby podporných politík a medzinárodnej spolupráce v rámci iniciatívy BIOEAST, národného biohospodárskeho hubu a expertných skupín.
This project has received funding from the European Union’s Horizon Europe Research and innovation programme under grant agreement No. 101060280